Daire Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Daire Satın alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Hayatınızda aldığınız en önemli kararlardan biri de kuşkusuz konut sahibi olmaktır. Ev almak istediğinize karar verdiniz, peki bu ev yeni mi olacak? ikinci el mi olacak? Kararınızı eve taşınmayı düşündüğünüz sürece, bütçenize, semte ve taşınma sürenize bağlı olarak belirlemeniz gerekmektedir. Günümüzde çok başarılı sistemler üzerinden semtlerin fiyatlarını hemen hemen istisnasız olarak öğrenebiliyorsunuz ve bütçenize hitap edecek yerleri hiçbir yer gezmeden bile öğrenebiliyorsunuz.

Sonrasında yaşam standartlarınıza göre hangi büyüklükte bir konut istediğinize karar vermeniz gerekir. Mesela dairede yaşayacak birey sayısı, giyinme odası, yardımcı odası, depo ihtiyacı veya çamaşır odası gibi birkaç detayı da dikkate alarak ileride bu evde yaşayacağınız süre ve birlikte yaşayacağınızı düşündüğünüz bireylerinde beklentilerini iyi belirlemekte fayda vardır. Daireler 1+1, 2+1, 3+1, 3.5+1, 4+1, 4.5+1, 5+1, dubleks, ters dubleks, penthouse, gibi birçok daire tipine ayrılmaktadır.

daire satın alırken nelere dikkat edilmeli

Ayrıca ikinci önemli detay ise kredi kullanıp kullanmayacağınız, kredi kullanmayı düşünüp krediye uygun olup olmadığını bilmediğiniz dairelere zaman kaybetmemek adına bakmanız gerek. Örneğin günümüzde ev almak isteyen kişiler birkaç web sitesinden ve birkaç telefon görüşmesinden sonra arayışını filtrelemeyi başarabilmektedir. Bilinçli müşterilerin genelde arayışlarını belli bir çerçeveye oturttuğunu görmekteyiz bazı müşteriler ise altı ile sekiz ay arası ev arayarak zamanlarını, enerjilerini ve tüm tahammüllerini tüketerek aslında hiç almayacakları bir eve karar verebildiklerini görebiliyoruz. Bunun temel sebebinin henüz istedikleri evin gerçekçi değerlendirmeler yapılmadan ben 2+1 daire alacağım tüm 2+1 daireleri göreyim diyerek sahaya çıkabildiklerine çok fazla sayıda şahitlik ettiğimiz olmaktadır. İşin yapılış şeklinde şöyle bir işleyiş görüyoruz. Sahada öğrenirim görüp değerlendirip ona göre şekil alırız diyen çoğu müşterinin piyasayı anlayıp öğrenene kadar aslında birkaç fırsatı kaçırabildiklerini ve geriye dönüp baktıklarında kaçırdıkları yerlerin fırsat olduğunu ve arayışlarına tam anlamı ile cevap verdiğini dile getirmektedirler.

Böyle bir durumla karşı karşıya kalmamak adına kararlı ve net olamaya çalışmalı ve arayışını güzel filtrelemelidir. Kredi kullanacak müşterilerin ikinci temel ihtiyacının kredinin aylık geri ödemesinin sadece iyi günlere göre hesaplaması da yapılan temel hatalardan birisidir, çünkü insanlar hastalanır, ihtiyaç oluşur ve bazen beklenmedik masraflar karşımıza çıkabilmektedir. Dolayısı ile iyi hesaplanmamış bir kredi yüzünden evinizin kredisini ödeyemeyerek bir satış ile karşı karşıya kalabileceğinizi de düşünerek en makul ve mantıklı kredi oranları ile işlem yapmaya özen göstermenizde fayda görmekteyiz. Yaşayacağınız yer bir site ise sosyal alanları, ulaşımı ve geleceği ile alakalı genel bilgilere hâkim olmanız gereklidir.

Yatırım için alanlara önerilerimiz ise merkezi veya okullara yakın yerlere öncelik vermeleri kira getirisi olarak önem arz etmektedir. Örneğin metroya, dolmuşa, alışveriş merkezlerine yakın bir konumda konut alırsanız kira getirisi de o kadar yüksek olacaktır. Özetle;

  1. Bütçenizi önceden belirlemeniz gerekmektedir.

  2. Beğendiğiniz, gördüğünüz tüm daireleri ön elemeden geçirin

  3. Almak istediğiniz dairenin krediye uygun olup olmadığını araştırın

  4. İstenilen fiyat ile piyasa değeri arasında ne kadar fark var kıyaslayın

  5. İpotek ve haciz kaydı var mı yok mu araştırın

  6. Dairenin tadilata ihtiyacı olup olmadığına, en son hangi yıllarda tadilat edildiğini öğrenmeniz size avantaj yaratacaktır

  7. Rutubet olup olmadığına bakın

  8. Ulaşım seçeneklerinizi araştırın

  9. Sosyal alanları var mı? Varsa neler? Yoksa sosyal alanlara uzaklığını değerlendirin.

  10. Alacağınız dairede kiracı var ise sözleşmesini kontrol edin ayrıca kiracının evi nasıl kullandığına daha sonrasında tadilat yapılacak işler bırakıp bırakmadığına emin olun. Eğer kiracı evde kalmak istiyorsa kiracınızı tanıyın. Depozito bedelini eski mülk sahibinden iade almayı ihmal etmeyin.

Ev alırken dikkat edilmesi gerekenler
Daire Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli

 

Bütün bu uğraşlar sizi yorabilir dilerseniz Plus Gayrimenkul uzman danışmanları sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarlar. Profesyonel bir şekilde araştırma yapıp dilediğiniz size en uygun konutu almanızı sağlayabiliriz. Bizimle çalışmak isterseniz lütfen bizimle iletişime geçin. İletişim bilgilerimiz;

Plus Gayrimenkul
0212 248 47 47
www.plusgayrimenkul.com.tr